Implicit bias training for department heads and commissioners

June 14, 2024

  1. Department heads who have completed training
    1. Airport
    2. Animal Care and Control
    3. Arts Commission
    4. Asian Art Museum
    5. Assessor-Recorder
    6. Board of Appeals
    7. Board of Supervisors
    8. Building Inspection
    9. Child Support Services
    10. Children, Youth, and Their Families
    11. City Administrator
    12. City Planning
    13. Civil Service Commission
    14. Controller's Office
    15. Convention Facilities
    16. County Clerk
    17. Early Childhood
    18. Elections
    19. Emergency Management
    20. Entertainment
    21. Ethics Commission
    22. Fine Arts Museum
    23. Fire Department
    24. Health Service System
    25. Homelessness and Supportive Housing
    26. Human Resources
    27. Human Rights Commission
    28. Human Services Agency
    29. Juvenile Probation
    30. Law Library
    31. Mayor's Office
    32. Mayor's Office of Housing and Community Development
    33. Medical Examiner
    34. Municipal Transportation Agency
    35. Office of Early Care and Education
    36. Office of Labor Standards Enforcement
    37. Police Accountability
    38. Police Department
    39. Port
    40. Public Defender
    41. Public Health
    42. Public Library
    43. Public Utilities Commission
    44. Public Works
    45. Recreation and Parks
    46. Rent Board
    47. Sheriff's Office
    48. Status of Women
    49. Treasurer and Tax Collector
    50. War Memorial and Performing Arts Center
  2. Commissioners who have completed training
    1. Advisory Committee of Street Artists and Crafts Examiners
    2. Aging and Adult Services Commission
    3. Airport Commission
    4. Arts Commission
    5. Asian Art Commission
    6. Assessment Appeals Board No. 1
    7. Assessment Appeals Board No.2
    8.  Yosef Tahbazof
    9. Assessment Appearl Board No. 3
    10. Board of Appeals
    11. Building Inspection Commission
    12. Children, Youth, and Their Families Oversight and Advisory Committee
    13. Civil Service Commission
    14. Commission on the Status Of Women
    15. Community Investment and Infrastructure
    16. Elections Commission
    17. Entertainment Commission
    18. Ethics Commission
    19. Environment Commission
    20. Ethics Commission
    21. Film Commission
    22. Fine Arts Museum
    23. Fire Commission
    24. First 5 Commission
    25. Health Commission
    26. Health Services Board
    27. Historic Preservation Commission
    28. Human Rights Commission
    29. Human Services Commission
    30. Immigrant Rights Commission
    31. Juvenile Probation Commission
    32. Library Commission
    33. MTA Board of Directors and Parking Authority Commission
    34. Oversight Board
    35. Planning Commission
    36. Police Commission
    37. Port Commission
    38. Public Utilities Commission
    39. Public Works Commission
    40. Rate Fairness Board
    41. Recreation and Park Commission
    42. Residential Rent Stabilization and Arbitration Board (Rent Board Commission)
    43. Residential Users Appeal Board
    44. Retirement Board
    45. Revenue Bond Oversight Committee
    46. San Francisco Community College Board of Trustees
    47. Sanitation and Street Commission
    48. Small Business Commission
    49. Sunshine Ordinance Task Force
    50. Treasure Island Development Authority Board of Directors
    51. War Memorial Board of Trustees
    52. Youth Commission

Sections

  1. Department heads who have completed training
    1. Airport
    2. Animal Care and Control
    3. Arts Commission
    4. Asian Art Museum
    5. Assessor-Recorder
    6. Board of Appeals
    7. Board of Supervisors
    8. Building Inspection
    9. Child Support Services
    10. Children, Youth, and Their Families
    11. City Administrator
    12. City Planning
    13. Civil Service Commission
    14. Controller's Office
    15. Convention Facilities
    16. County Clerk
    17. Early Childhood
    18. Elections
    19. Emergency Management
    20. Entertainment
    21. Ethics Commission
    22. Fine Arts Museum
    23. Fire Department
    24. Health Service System
    25. Homelessness and Supportive Housing
    26. Human Resources
    27. Human Rights Commission
    28. Human Services Agency
    29. Juvenile Probation
    30. Law Library
    31. Mayor's Office
    32. Mayor's Office of Housing and Community Development
    33. Medical Examiner
    34. Municipal Transportation Agency
    35. Office of Early Care and Education
    36. Office of Labor Standards Enforcement
    37. Police Accountability
    38. Police Department
    39. Port
    40. Public Defender
    41. Public Health
    42. Public Library
    43. Public Utilities Commission
    44. Public Works
    45. Recreation and Parks
    46. Rent Board
    47. Sheriff's Office
    48. Status of Women
    49. Treasurer and Tax Collector
    50. War Memorial and Performing Arts Center
  2. Commissioners who have completed training
    1. Advisory Committee of Street Artists and Crafts Examiners
    2. Aging and Adult Services Commission
    3. Airport Commission
    4. Arts Commission
    5. Asian Art Commission
    6. Assessment Appeals Board No. 1
    7. Assessment Appeals Board No.2
    8.  Yosef Tahbazof
    9. Assessment Appearl Board No. 3
    10. Board of Appeals
    11. Building Inspection Commission
    12. Children, Youth, and Their Families Oversight and Advisory Committee
    13. Civil Service Commission
    14. Commission on the Status Of Women
    15. Community Investment and Infrastructure
    16. Elections Commission
    17. Entertainment Commission
    18. Ethics Commission
    19. Environment Commission
    20. Ethics Commission
    21. Film Commission
    22. Fine Arts Museum
    23. Fire Commission
    24. First 5 Commission
    25. Health Commission
    26. Health Services Board
    27. Historic Preservation Commission
    28. Human Rights Commission
    29. Human Services Commission
    30. Immigrant Rights Commission
    31. Juvenile Probation Commission
    32. Library Commission
    33. MTA Board of Directors and Parking Authority Commission
    34. Oversight Board
    35. Planning Commission
    36. Police Commission
    37. Port Commission
    38. Public Utilities Commission
    39. Public Works Commission
    40. Rate Fairness Board
    41. Recreation and Park Commission
    42. Residential Rent Stabilization and Arbitration Board (Rent Board Commission)
    43. Residential Users Appeal Board
    44. Retirement Board
    45. Revenue Bond Oversight Committee
    46. San Francisco Community College Board of Trustees
    47. Sanitation and Street Commission
    48. Small Business Commission
    49. Sunshine Ordinance Task Force
    50. Treasure Island Development Authority Board of Directors
    51. War Memorial Board of Trustees
    52. Youth Commission

The Administrative Code (Sec. 16.9-28) says that department heads and members of City boards and commissions have to complete implicit bias training. Human Resources is required to post a monthly update on who has completed it. 

The following City leaders have completed implicit bias training. 

This list will be updated monthly. You can use the search function to check for a name.

This training and reporting is required by Ordinance No. 71-19 and Mayor Breed's Executive Directive 18-02 "Ensuring a Diverse, Fair, and Inclusive City Workplace." 


Back to top

Department heads who have completed training

(In alphabetical order by department) 

Back to top

Airport

Ivar Satero

Back to top

Animal Care and Control

Virginia Donohue

Back to top

Arts Commission

Ralph Remington

Back to top

Asian Art Museum

Jay Xu

Back to top

Assessor-Recorder

Joaquin Torres

Back to top

Board of Appeals

Julie Rosenberg

Back to top

Board of Supervisors

Angela Calvillo

Back to top

Building Inspection

Patrick O'Riordan

Back to top

Child Support Services

Karen Roye

Back to top

Children, Youth, and Their Families

Maria Su

Back to top

City Administrator

Carmen Chu

Back to top

City Planning

Richard Hillis

Back to top

Civil Service Commission

Sandra Eng

Back to top

Controller's Office

Ben Rosenfield

Back to top

Convention Facilities

Kenneth Bukowski

Back to top

County Clerk

Diane Rea

Back to top

Early Childhood

Ingrid Mezquita

Back to top

Elections

John Arntz

Back to top

Emergency Management

Mary Ellen Carroll

Back to top

Entertainment

Maggie Weiland

Back to top

Ethics Commission

Patrick Ford

Back to top

Fine Arts Museum

Thomas Campbell

Back to top

Fire Department

Jeanine Nicholson

Back to top

Health Service System

Abbie Yant

Back to top

Homelessness and Supportive Housing

Shireen McSpadden

Back to top

Human Resources

Carol Isen

Back to top

Human Rights Commission

Sheryl Davis

Back to top

Human Services Agency

Trent Rhorer

Back to top

Juvenile Probation

Katherine Weinstein Miller

Back to top

Law Library

Marcia Bell

Back to top

Mayor's Office

London Breed

Back to top

Mayor's Office of Housing and Community Development

 

Back to top

Medical Examiner

David Serrano-Sewell

Back to top

Municipal Transportation Agency

Jeffrey Tumlin

Back to top

Office of Early Care and Education

Ingrid Mezquita

Back to top

Office of Labor Standards Enforcement

Pat Mulligan

Back to top

Police Accountability

Paul Henderson

Back to top

Police Department

William Scott

Back to top

Port

Elaine Forbes

Back to top

Public Defender

Manohar Raju

Back to top

Public Health

Grant Colfax

Back to top

Public Library

Michael Lambert

Back to top

Public Utilities Commission

Dennis Herrera

Back to top

Public Works

Carla Short

Back to top

Recreation and Parks

Phil Ginsburg

Back to top

Rent Board

Christina Varner

Back to top

Sheriff's Office

Paul Miyamoto

Back to top

Status of Women

Kimberly Ellis

Back to top

Treasurer and Tax Collector

Jose Cisneros

Back to top

War Memorial and Performing Arts Center

John Caldon


Back to top

Commissioners who have completed training

(In alphabetical order by commission) 

Back to top

Advisory Committee of Street Artists and Crafts Examiners

Carolyn Kualii

Carryll Lin

Back to top

Aging and Adult Services Commission

Gustavo Serina

Janet Spears

Juliet Rothman

Katie Loo

Martha Knutzen

Steve Arcelona

Theodora Vriheas

Back to top

Airport Commission

Eleanor Johns

Everett Hewlett Jr.

Jose Almanza

Larry Mazzola

Linda Crayton

Malcolm Yeung

Richard Guggenhime

Back to top

Arts Commission

Abby Schnair

Charles Collins

Debra Walker

Dorka Keehn

Janine Shiota

JD Beltran

Jeanne Anyanwu

Kimberlee Stryker

Linda Pennington

Mahsa Hakimi

Marcus Shelby

Mary Jung

Nabiel Musleh

Patrick Carney

Paul Woolford

Roberto Ordenana

Seth Brenzel

Suzanne Ferras

Yakuh Askew

Yi Ying Lu

Back to top

Asian Art Commission

Akiko Yamazaki

Alexander Calhoun

Alexandra Lenehan

Anthony Sun

Brenda Wright

Carmen Colet

Chong-Moon Lee

Cori Bates

Edwin Berkowitz

Fred Levin

Gorretti Lui

James Marver

Jane Tom

Joan Danforth

Judith Wilbur

Julia Cheng

Kathy Bissinger

Kenneth Wilcox

Martha Hertelendy

Nanci Nishimura

Timothy Kahn

Virginia Foo

William Brooks

Back to top

Assessment Appeals Board No. 1

Adena Gilbert

Diane Robinson

Eugene Valla

Jeffrey Lee

Jeffrey Morris

Kristine Leffers

Paul Bellar

Richard Lee

Scott Spertzel

Back to top

Assessment Appeals Board No.2

Angela Cheung

 Daniel Hershkowitz

 Elizabeth Zareh

 John Lee

 Louisa Mendoza

 Mervin Conlan

Back to top

Assessment Appearl Board No. 3

Estrella Bryant

James Reynolds

John Su

Shawn Ridgell

Back to top

Board of Appeals

Ann Lazarus

Darryl Honda

Eduardo Santacana

Rachael Tanner

Richard Swig

Back to top

Building Inspection Commission

Alyce Brown

Angus McCarthy

Armin Wolski

Arnold Lee Lerner

Frank Lee

Husam Alkhatib

Jason Tam

Jeremiah Schaub

Kevin Birmingham

Manuel Flores

Michael Cashion

Michael Robbins

Patrick Buscovich

William Scott Ellsworth

Back to top

Children, Youth, and Their Families Oversight and Advisory Committee

Tina Burgelman

Back to top

Civil Service Commission

Douglas Chan

Elizabeth Salveson

Francis Crowley

Katherine Favetti

Back to top

Commission on the Status Of Women

Andrea Shorter

Breanna Zwart

Carrie Schwab-Pomerantz

Debbie Mesloh

Julie Soo

Shokooh Miry

Sophia Andary

Back to top

Community Investment and Infrastructure

Aaron Foxworthy

Amit Talwar

Elizabeth Colomello

Grace Longardino

Hilde Myall

John Daigle

Jose Campos

Lila Hussain

Marc Slutzkin

Mina Yu

Monica Stean

Raymond Lee

Rosa Torres

Sally Oerth

Back to top

Elections Commission

Charles Jung

Charlotte Hill

Chris Jerdonek

Jill Rowe

Lucy Bernholz

Roger Donaldson

Viva Mogi

Wing Kwan Wong

Back to top

Entertainment Commission

Alfonso Perez

Benjamin Bleiman

Cynthia Wang

Dave Falzon

Laura Thomas

Steven Bryan Lee

Theodora Caminong

Back to top

Ethics Commission

Yaman Salahi

Back to top

Environment Commission

Austin Hunter

Ching Ting Wan

Eddie Ahn

Elmy Bermejo

Heather Stephenson

Johanna Wald

Michael Sullivan

Tiffany Chu

Back to top

Ethics Commission

Argemira Florez Feng

Daina Chiu

Fern Smith

James Bell

Larry Bush

Lateef Gray

Michael Romano

Yaman Salahi

Yvonne Lee

Back to top

Film Commission

Alix Rosenthal

Belle Taylor-Mcghee

Carolyn Tyler

Claudine Cheng

Jack Song

Jim Beaumonte

Jon Moscone 

Jonathan Rubin

Matthew Stiker

Tony Delorio

Tyra Fennell

Back to top

Fine Arts Museum

Belva Davis

Bryan Meehan

Carl Pascarella

Carol Bonnie

David Fraze

David Spencer

Diane Wilsey

Gretchen Kimball

Heather Preston

Holly Harris

Jack Calhoun

Janet Barnes

Jason Moment

Jeana Toney

Juliet De Baubigny

Katherine Clammer

Kathryn Lasater

Lauren Hall

Lisa Zanze

Lucy Hamilton

Marc Cruciger

Richard Scheller

Wheeler Griffith

Yasunobu Kyogoku

Back to top

Fire Commission

Armie Morgan

Francee Covington

Joseph Alioto-Veronese

Marcy Fraser

Michael Hardeman

Paula Collins

Stephen Nakajo

William Cleaveland

Back to top

First 5 Commission

E'Leva Gibson

Back to top

Health Commission

Cecilia Chung

Daniel Bernal

Edward Chow

James Loyce Jr

Laurie Green

Suzanne Giraudo

Tessie Guillermo

Back to top

Health Services Board

Christopher Canning

Karen Breslin

Mary Hao

Randolph Scott

Stephen Follansbee

Wilfredo Lim

Back to top

Historic Preservation Commission

Aaron Hyland

Chris Foley

Diane Miyeko Matsuda

Jonathan Pearlman

Katherine (Kate) Black

Lydia So

Back to top

Human Rights Commission

Hala Hijazi

Irene Yee Riley

Jason Pellegrini

Karen Clopton

Melanie Ampon

Michael Sweet

Sweiss Joseph

Back to top

Human Services Commission

Darshan Singh

James Mccray Jr.

Rita Semel

Scott Kahn

Back to top

Immigrant Rights Commission

Paul Monge

Back to top

Juvenile Probation Commission

Daniela Maldonado

James Spingola

Jess Montejano

Joseph Arellano

Katherine Chu

Margaret Brodkin

Susan Jones

Timothy Moses

Back to top

Library Commission

Constance Wolf

Eurania Lopez

Jarie Bolander

John Lee

Mary Ghirarduzzi

Pete Huang

Susan Mall

Teresa Ono

Zoe Dunning

Back to top

MTA Board of Directors and Parking Authority Commission

Amanda Eaken

Art Torres

Cheryl Brinkman

Cristina Rubke

Gwyneth Borden

Malcolm Heinicke

Manny Yekutiel

Steve Heminger

Back to top

Oversight Board

David Goldin

Back to top

Planning Commission

Frank Fung

Joel Koppel

Kathrin Moore

Maria Theresa Imperial

Milicent Johnson

Ruchira Nageswaran

Susan Diamond

Back to top

Police Commission

Cindy Elias

Damali Taylor

Dion-Jay Brookter

John Hamasaki

Petra DeJesus

Robert Hirsch

Back to top

Port Commission

Doreen Ho

Gail Gilman

Kimberly Brandon

Kimberly Brandon

Victor Makras

William Eugene Adams

Back to top

Public Utilities Commission

Ann Caen

Anson Moran

Edward Harrington

Fady Zoubi

Francesca Vietor

Newsha Ajami

Sophenia Maxwell

Tim Paulson

Travis George

Back to top

Public Works Commission

Lauren Post

Back to top

Rate Fairness Board

Adam Nguyen

Anna Van Degna

Ben Rosenfield

Edward de Asis

Howard Ash

Jamie Querubin

Naomi Kelly

Back to top

Recreation and Park Commission

Allan Low

Annie Jupiter-Jones

Eric Mcdonnell

Gloria Bonilla

Joseph Hallisy

Kathleen Anderson

Larry Mazzola Jr

Mark Buell

Thomas Harrison

Vanita Louie

Back to top

Residential Rent Stabilization and Arbitration Board (Rent Board Commission)

Arthur Tom

Ashley Klein

Cathy Mosbrucker

Dave Crow

David Gruber

David Wasserman

Kent Qian

Reese Isbell

Richard Hung

Shoba Dandillaya

Back to top

Residential Users Appeal Board

Dan Sullivan

Daniel Sullivan

Tommy Lee

Back to top

Retirement Board

Al Casciato

Leona Bridges

Scott Heldfond

Brian Stansbury

Joseph Driscoll

Back to top

Revenue Bond Oversight Committee

Christina Tang

Reuben Holober

Back to top

San Francisco Community College Board of Trustees

Alexander Randolph

Back to top

Sanitation and Street Commission

Christopher Simi

Kimberlee Hartwig-Schulman

Maryo Mogannam

Back to top

Small Business Commission

Cynthia Huie

Kathleen Dooley

Lawanda Dickerson

Lynne Segal

Miriam Zouzounis

Sharky Laguana

Stephen Adams

William Ortiz-Cartagena

Back to top

Sunshine Ordinance Task Force

Bruce Wolfe

Chris Hyland

Dean Schmidt

Fiona Hinze

Jaya Padmanabhan

Laura Stein

Leuwam Tesfai

Lila Lahood

Matthew Yankee

Rodman Martin

Saul Sugarman

Back to top

Treasure Island Development Authority Board of Directors

Bob Beck

Ike Kwon

Linda Richardson

Paul Giusti

Ruby Shifrin

Sharon Lai

Vivian Tsen

Back to top

War Memorial Board of Trustees

Belva Davis

Charlotte Mailliard Shultz

Diane Wilsey

Eugenia Moscone

Gorretti Lo Lui

James Michael Myatt

Joyce Newstat

Maryam Muduroglu

Michael Rocco

Nancy Bechtle

Paul Pelosi

Quentin Kopp

Stanlee Gatti

Thomas Horn

Back to top

Youth Commission

Adrianna Faagau-Noa

Allister Adair

Astrid Utting

Chloe Wong

Isabella Perez

Li Tang

Plyfaa Suwanamalik-Murphy

Raven Shaw

Tea Lonne Amir

Yena Im

Back to top

Departments